Rynek pracy w Warszawie czerwiec 2025

Czerwiec 2025 r. na warszawskim rynku pracy: nowe przepisy i niewielki wzrost liczby osób zarejestrowanych.

Informujemy o zmianach. Ruszyła kampania przybliżająca naszym klientom nowe reguły i zasady.

Różnorodność jako strategia biznesowa – to nie tylko hasło, to sprawdzony model włączania do zespołów pracowniczych osób z niepełnosprawnościami.

Sytuacja na rynku pracy – dane z końca czerwca

Na koniec czerwca 2025 r. w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy zarejestrowanych było 20 051 osób bezrobotnych, czyli o 333 osoby więcej niż w maju br. – co stanowi wzrost o 1,6%.

Z początkiem czerwca br. weszły w życie nowe przepisy, umożliwiające osobom bezrobotnym rejestrację w urzędzie pracy zgodnie z miejscem zamieszkania i planowanym miejscem zatrudnienia. Nowe rozwiązania ułatwiają dostęp do usług oraz lepsze dopasowanie ofert do indywidualnych potrzeb klientów.

W czerwcu zarejestrowało się 2 069 nowych osób, o 334 mniej niż w poprzednim miesiącu. Jednocześnie z rejestru wyłączono 1 736 osób, podczas gdy w maju było to 2 845. Działamy teraz na bardziej partnerskich zasadach, nie są już umawiani na kolejne, z góry ustalone wizyty. Zmiany w systemie obsługi wprowadzają większą elastyczność – w kontaktach klienci-urząd. Wybierają oni sposób i formę kontaktu w sprawach związanych z ofertami pracy, szkoleń, staży czy włączenia się do prowadzonych projektów. Warto tutaj podkreślić, że aż 77% osób wyrejestrowanych w czerwcu podjęło zatrudnienie – to dowód na skuteczność oferty Urzędu Pracy i realny wpływ naszych działań na aktywizację zawodową.

W kolejnych miesiącach planujemy dokładnie analizować, ilu nowych klientów korzysta z naszych usług i jak zmienia się ich liczba – by móc ocenić wpływ przepisów na sytuację w stolicy.

Nowe zasady – informujemy i wspieramy

Aby lepiej przybliżyć zmiany wprowadzone przez dwie nowe ustawy dotyczące rynku pracy, zainaugurowaliśmy kampanię informacyjną pod hasłami: „Zmieniamy reguły” oraz „Znajdziesz to u nas!” W związku z tym ruszyła kampania informacyjna skierowana do naszych klientów. Jej celem jest przedstawienie wprowadzonych zmian oraz nowych zasad funkcjonowania naszego urzędu w sposób jasny i czytelny. Materiały promujące nowe rozwiązania – w tym filmy informacyjne – dostępne są na stronie warszawa.praca.gov.pl oraz w naszych mediach społecznościowych.

Webinar: Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

W odpowiedzi na potrzeby pracodawców, wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy zorganizowaliśmy bezpłatny webinar pn. „Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców”, w którym wzięło udział aż 1 300 uczestników!

Omówiono m.in.: kluczowe zmiany w przepisach prawa, obowiązki pracodawców wobec cudzoziemców, legalizację zatrudnienia obywateli Ukrainy i najczęściej popełniane błędy i sposoby ich unikania.

Panel pytań i odpowiedzi, który zakończył wydarzenie, potwierdził potrzebę praktycznej interpretacji przepisów i znaczenie dostępu do rzetelnej wiedzy prawnej.

Różnorodność jako strategia biznesowa – sukces pilotażu z udziałem osób z niepełnosprawnością

4 czerwca 2025 r. w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Różnorodność jako strategia biznesowa – osoby z niepełnosprawnościami w zespołach pracowniczych”.

Pilotaż został zrealizowany przez Feel Comfort, Business Centre Club oraz Urząd Pracy m.st. Warszawy. Celem projektu było zwiększenie aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami (OzN), których w Polsce jest ponad 2,9 mln, z czego aż 2,3 mln nie uczestniczy w rynku pracy.

W ramach projektu opracowano m.in.:

  • raport końcowy: Różnorodność jako strategia biznesowa
  • katalog dobrych praktyk,
  • uproszczone procedury rekrutacyjne,
  • rekomendacje dla działów HR, CSR i instytucji publicznych,
  • model współpracy administracji z biznesem,
  • innowacyjne narzędzie diagnostyczne Openbility, badające gotowość organizacji do inkluzji,

„Projekt był klasyczną inicjatywą oddolną. Nie czekaliśmy na finansowanie ani gotowe rozwiązania. Naszym celem było przełamywanie stereotypów i budowanie realnych partnerstw.” – mówiła Monika Fedorczuk, Dyrektorka Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

„Różnorodność to nie koszt – to inwestycja w stabilność i rozwój organizacji.” – powiedział Tomasz Szklarski, Feel Comfort.

Panel ekspercki – o kulturze inkluzywności

Ważnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny moderowany przez Monikę Fedorczuk z udziałem:

  • Anny Piotrowskiej-Banasiak – Talent Acquisition Manager, Pandora,
  • Karoliny Wójcik – Doradczyni Prezesa Zarządu Pracodawców RP,
  • Teresy Hernik – Ekspertki ds. społecznych, Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Panelistki podzieliły się doświadczeniami z budowania kultury inkluzywności w firmach, upraszczania procedur oraz tworzenia różnorodnych zespołów jako kluczowego elementu strategii organizacyjnej.

Wszyscy zaproszeni mówcy wskazywali, że rynek pracy potrzebuje różnorodnych zespołów, potrzebuje wiedzy na temat możliwości i ograniczeń osób z niepełnosprawnościami, ale zarówno instytucje publiczne jak i firmy komercyjne chcą skorzystać z wypracowanych rezultatów. Mając własne plany i strategie włączą wypracowane procedury i rekomendacje do swoich działań.

Konferencja, objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, zgromadziła blisko 100 uczestników – przedstawicieli biznesu i instytucji publicznych.

Przedstawiciele  Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Feel Comfort, Business Centre Club podczas konferencji "Różnorodność jako strategia biznesowa – osoby z niepełnosprawnościami w zespołach pracowniczych Uczestnicy konferencji "Różnorodność jako strategia biznesowa – osoby z niepełnosprawnościami w zespołach pracowniczych".

Informacje o publikacji dokumentu