Публикатор

INFORMACJA ODNOŚNIE ZWROTU KOSZTÓW DOJAZDU DO PRACY

Podstawa prawna:
Art. 45 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2023r. poz. 735) - Starosta może dokonywać z Funduszu Pracy przez okres do 6 miesięcy zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania i powrotu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, lub przez okres odbywania u pracodawcy stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, szkolenia, wykonywania prac społecznie użytecznych lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
  1. na podstawie skierowania powiatowego urzędu pracy podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, szkolenie, staż lub została skierowana na zajęcia z zakresu poradnictwa zawodowego poza miejscem zamieszkania.
  2. uzyskuje wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę.  
Do pierwszego wniosku należy dołączyć :
  • umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło,
  • w przypadku posiadania konta bankowego – dokument potwierdzający jego posiadanie.  
Zwrot kosztów dojazdu do pracy następuje co miesiąc  po złożeniu rozliczenia do którego należy dołączyć:
  • bilet miesięczny lub bilety jednorazowego przejazdu wraz z listą obecności potwierdzoną przez pracodawcę,
  • zaświadczenie o wysokości osiągniętego wynagrodzenia brutto w miesiącu za który dokonywany jest zwrot kosztów dojazdu.  
W szczególnych przypadkach braku możliwości dojazdu do pracy środkami komunikacji publicznej, po uzyskaniu zgody Dyrektora Urzędu Pracy dopuszcza się możliwość zwrotu kosztów dojazdu samochodem prywatnym: własnym lub użyczonym. W przypadku ubiegania się o zgodę na dojazd samochodem prywatnym do prośby należy dołączyć:
  • umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło,
  • zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające w jakich godzinach osoba ubiegająca się o zwrot kosztów dojazdu będzie wykonywała swoją pracę,
  • oświadczenie o posiadaniu stosownego prawo jazdy (dokument  - prawo jazdy do wglądu urzędu),
  • oświadczenie o dowodzie rejestracyjnym (dokument  - dowód rejestracyjny do wglądu urzędu),
  • oświadczenie o odległości z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego (oświadczenie- odpowiedzialność karna),
  • oświadczenie, iż dana osoba sama dojeżdża i sama pokrywa koszty dojazdu do pracy (oświadczenie- odpowiedzialność karna).  
Po uzyskaniu zgody Dyrektora PUP należy co miesiąc składać rozliczenie o zwrot kosztów  dojazdu do których należy dołączyć:
  • imienne faktura/y zakupu paliwa za dany miesiąc rozliczeniowy, za który dokonywany jest zwrot kosztów dojazdu,
  • kartę drogową,
  • listę obecności potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez pracodawcę,
  • zaświadczenie o wysokości osiągniętego wynagrodzenia brutto w miesiącu, za który dokonywany jest zwrot kosztów dojazdu.  
Zwrot kosztów dojazdu do pracy samochodem prywatnym przysługuje w wysokości 70 %  wartości biletu miesięcznego, lecz nie więcej niż 650,00 zł  zgodnie z tabelą cennika biletów miesięcznych PKS Elbląg (w oparciu o ilość kilometrów na danej trasie)  z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia w przypadku niedogodnego połączenia komunikacją publiczną.
Zwroty kosztów dojazdu naliczane są raz w miesiącu w wyznaczonych terminach, które są zamieszczone na stronie internetowej urzędu, tablicy informacyjnej oraz są przekazywane osobom, które mają przyznany zwrot kosztów dojazdów.
 
Należności za zwroty kosztów dojazdu przelewane są wyłacznie na konta bankowe.
 
Wszystkie druki dotyczące zwrotu kosztów dojazdu do pracy można otrzymać  w pokoju nr 15 lub pobrać ze strony internetowej. Szczegółowe informacje są udzielane  w pok. 15 oraz pod nr. Tel. (55) 246 95 34 oraz (55) 246 95 35.