Loga POWER VI.jpg


Kielce, dnia 20.01.2020r.
Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach planuje realizację w 2020 roku projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa I „Osoby młode na rynku pracy", Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kieleckim(VI).
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt zakłada objęcie wsparciem 783 osoby bezrobotne w wieku od 18 do 29 roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach:
  1. 273 osoby bezrobotne zdobędzie doświadczenie w ramach staży,
  2. 220 osób bezrobotnych zdobędzie, uzupełni lub przekwalifikuje się biorąc udział w szkoleniach,
  3. 100 osób bezrobotnych znajdzie zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych,
  4. 120 osób bezrobotnych rozpocznie swoją działalność gospodarczą korzystając z dotacji/ jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  5. 70 osób bezrobotnych podejmie pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie.
 
Budżet projektu wynosi 6.924.438,45 zł.
Okres realizacji projektu: 01.01.2020r. – 31.12.2020r.
 
Zgodnie z założeniami PO WER uczestnikami projektu będą osoby młode w wieku 18-29 lat, bez pracy, zarejestrowane w PUP Kielce jako osoby bezrobotne, które nie kształcą się i nie szkolą(tzw. młodzież NEET), ze szczególnym uwzględnieniem osób długotrwale bezrobotnych (wg. PO WER), o niskich kwalifikacjach oraz niepełnosprawnych.
Głównym celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia bez pracy, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu(tzw. Młodzież NEET).
Udział w projekcie da szansę osobom młodym do:
  1. Nabywania lub uzupełnienia doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu(poprzez udział w stażach).
  2. Nabywania, podwyższania lub dostosowywania kompetencji i kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy (udział w szkoleniach).
  3. Wsparcie zatrudnienia osoby młodej u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów zatrudnienia dla osób, u których zidentyfikowano adekwatność tej formy wsparcia(prace interwencyjne).
  4. Wsparcie osób młodych w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie pomocy bezzwrotnej(dotacji).
  5. Zwiększenia możliwości rozwoju zawodowego oraz chęć usamodzielnienia się w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania(bony na zasiedlenie).
Realizacja projektu będzie miała pozytywny wpływ na pracodawców, którzy w trakcie odbywania stażu będą mogli poznać i przysposobić przyszłego pracownika do swoich warunków pracy.
Otrzymane środki na podjecie działalności gospodarczej pomogą uczestnikom projektu samodzielnie powrócić na rynek pracy, a w przyszłości dać pracę także innym osobom bezrobotnym.
Dofinansowanie w ramach przyznanego bonu na zasiedlenie ma zapewnić środki na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem nowej pracy poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
 
Wsparcie w projekcie będzie udzielane zgodnie ze standardami określonymi w Planie Realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, tzn. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. W przypadku projektów powiatowych urzędów pracy okres 4 miesięcy, w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 roku życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia okres ten  liczony będzie od dnia przystąpienia do projektu.
 
W ramach projektu realizowana będzie indywidualna i kompleksowa aktywizacja zawodowo- edukacyjna osób młodych, która opiera się na co najmniej trzech elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy wskazanych w typach operacji w ramach osi I, przy czym  Plan Działania oraz pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe stanowią obligatoryjną formę wsparcia.
 
Projekt uwzględnia minimalne poziomy efektywności zatrudnieniowej na 2020 rok uwzględniając zatrudnienie na podstawie umowy o pracę oraz samo zatrudnienie:
  1. Minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej dla osób znajdujących się  w najtrudniejszej sytuacji(osoby z niepełnosprawnosciami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami (do poziomu ISCED 3), imigranci, reemigranci) – 44%.
  2. Minimalny poziom kryterium efektywności zatrudnieniowej dla pozostałych osób nienależących do ww. grup – 59,5%
Załączniki
Plakat projektu POWER VI.pdf (pdf, 218 KB)